نحوه تعویض لاستیک خودرو

تعویض لاستیک

فهرست مطالب

انتخاب موقعیت مناسبی برای توقف اتومبیل

ممکن است اتومبیل شما در یک خیابان یا ترافیک بسیار شلوغ پنچر شود و یا از قبل پنچر شده باشد و شما متوجه آن نشده باشید. با این حال توصیه می شود در وهله اول موقعیت مناسبی را برای اتومبیل خود انتخاب کنید تا بتوانید با خیالی راحت تایر اتومبیل را تعویض کنید.

خارج کردن تایر یدکی

جایگاه تایر یدکی در برخی اتومبیل ها متفاوت است، اما پیدا کردن آن کار سختی نیست و می توانید به راحتی تایر اتومبیل را پیدا و خارج کنید. این به شکلی است که در برخی از اتومبیل های شاسی بلند، در درب پشتی قرار گرفته و در برخی دقیقا در زیر اتومبیل پیچ شده است و در برخی دیگر از اتومبیل ها دقیقا در قسمت کفی صندوق اتومبیل جای گرفته که می توانید به راحتی آنرا خارج کنید.

بازکردن پیچ‌های لاستیک

اشتباهی که ممکن است به دلیل عجله و هول شدگی ما رخ دهد، این است که ابتدا جک را زیر اتومبیل می گذاریم و سپس با استفاده از آن می خواهیم تایر اتومبیل را در ارتفاع باز کنیم! عجله نکنید! اولین کاری که باید انجام دهید این است که پیچ های مخصوص تایر را با استفاده از آچار مخصوص باز کنید.

با این حال اگر می خواهید دستان شما آلوده نشوند، توصیه می شود از یک دستکش استفاده کنید و در صورت عدم وجود دستکش، آچار را ابتدا روی پیچ ها سوار کنید و سپس با استفاده از پا نیز می توانید به راحتی و آرامی پیچ را باز کنید.

جک زدن ماشین

بعد از شل شدن پیچ های تایر اتومبیل، جک را از صندوق بیرون بیاورید و سپس قسمتی که در زیر اتومبیل برای جک زدن تعبیه و طراحی شده است را پیدا کنید. بعد از پیدا کردن جایگاه جک زدن، جک را در زیر ان قرار دهید و سپس با استفاده از اهرمی که به جک متصل است، اتومبیل را بلند کنید و سپس به آرامی پیچ ها را باز کرده و تایر را بیرون بیاورید.

تعویض تایر خودرو با تایر زاپاس

اینک نوبت به تعویض تایر پنچر شده اتومبیل با تایر زاپاس است که بعد از مرحله چهارم، باید فورا اقدام به تعویض کنید.بصورتی که لاستیک را باید به درستی جاگذاری کنید و سپس با استفاده از آچار شروع به بستن پیچ های تایر قبلی بر روی تایر جدید کنید. در حین بستن پیچ ها نیازی نیست که حتما در حالت جک بودن اتومبیل، آنها را ببندید! تنها کافی است کمی سفت باشند و سپس جک را خارج کنید و در انتها پیچ ها را با استفاده از آچار مخصوص، کاملا سفت کنید.